Solītais jāpilda. Lai arī pēdējie divi mēneši mani paķēruši uz savām rokām un nesuši cauri notikumiem tādā tempā, ka, šķiet, nav bijis laika pat tā mierīgi apsēsties un padomāt, kas noticis... Tātad, par vīzām. Par formālo lietu pusi, kā nokļūt uz tālo, bet ārkārtīgi brīnišķīgo kontinentu.
Braukt kā tūristam
Latvijas pilsoņi var pretendēt uz trīs mēnešu ilgu tūrista vīzu uz Austrāliju, kuru var pieprasīt caur tā saucamo eVisitor sistēmu. Lai pieteiktos šai vīzai, ir jāizpilda kāds noteikums - proti, vīzas pieprasītājam ir jāatrodas ārpus Austrālijas.
Pētot Austrālijas vēstniecības mājas lapu Londonā, atradu, ka viņiem
ir tāda sadaļa kā Tourist e676 visa, kur tiek pieminēts, ka arī pilsoņi no
Latvijas var pretendēt uz 3 - 12 mēnešu tūristu vīzu. Austrālijas
vēstniecība Vācijā neko tādu neraksta, tāpēc ieteiktu jums pašiem sazināties ar vēstniecībām, ja ir vēlme Austrālijā uzturēties ilgāk.
Ierodoties Austrālijā ir iespējams arī pieprasīt tūrista vīzu uz ilgāku laiku - vairāk kā trijiem mēnešiem. Šim mērķim jums būs jānorāda kontaktpersona Austrālijā, pie kā uzturēsities (proti, pasta un uzturēšanās vietas adrese), būs jāpierāda, ka jums ir pietiekami finanšu resursi (piemēram, izraksts no bankas konta ar bankas zīmogu) un ka neplānojat palikt Austrālijā (proti, jums būs vēstule no Latvijas darba devēja, kas gaidīs jūs ierodamies atpakaļ). Imigrācijas dienests ir minējis vēlamo iztikas minimumu, lai uzturētos Austrālijā, un, ļoti vēlams, ka jūsu bankas kontā šāda summa arī atrastos.
Braukt kā studentam
Ja jums ir izvēlēta studiju vieta un finansiālās iespējas (ārvalstu studentiem par studijām Austrālijā ir jāmaksā vidēji trīs reizes vairāk kā vietējiem), dodieties uz Austrāliju studēt! Austrāļi ir ne tikai ļoti viesmīlīgi saimnieki, bet arī ļoti komunikabli, ļaujot ārzemniekiem lieliski iekļauties vietējā vidē. Lai iegūtu studenta vīzu, ir nepieciešami daudz dažādi dokumenti, bet vissvarīgākais - vienošanās ar studiju vietu vai apstiprinājums, ka esat pieņemts studējošo rindās. Pēc tam jums būs jāpierāda vēstniecībai, ka jums ir pietiekams finansiālais nodrošinājums (piemēram, nopelnīta alga, atbalsts no radiem kontā), laba veselība (izziņas no Austrālijas īpaši apstiprinātiem doktorātiem Latvijā un plaušu rentgens (kas arī izdarīts vēstniecības apstiprinātos medicīnas centros)). Ja esat sagatavojis visus nepieciešamos dokumentus, sūtiet pasi un sagatavoto papīrdarbu uz tuvāko vēstniecību. Ja atrodaties Latvijā, tuvākā vēstniecība atrodas Vācijā. Ja esat Lielbritānijā, tad noteikti sazinieties ar Londonu.
Braukt strādāt
Diemžēl Latvijai nav īpašas vienošanās ar Austrāliju, kas Latvijas pilsoņiem dod iespēju brauk uz pasaules otru malu work&travel vīzas ietvaros, kas ļautu jums ne tikai ceļot, bet arī uz vietas strādāt. Tāpēc visas augstāk minētās vīzas neļauj strādāt (studentu vīzai var tikt piešķirts izņēmums, kas ļautu jums strādāt 20 stundas nedēļā). Austrālijā ir atsevišķas nozares, kurās ir nepieciešami kvalificēti darbinieki - viena no tām ir medicīna.
Man nav personīgi pazīstamu Latvijas ārstu, kas atbraukuši uz Austrāliju strādāt, taču no citu valstu pilsoņiem zinu - ja vēlies Austrālijā strādāt kā ārsts, ir jākārto specializētie eksāmeni angļu valodā. Gan eksāmenu kārtošana maksā naudu, gan arī ir nepieciešams laiks un laba angļu valoda, lai šiem eksāmeniem sagatavotos. Tas attiecas uz visu citu nozaru speciālistiem - austrāļi diezgan nelabprāt atzīst citu valstu diplomus, jo arī šajā kontinentā dažkārt trūkst darba un tāpēc priekšroka tiek dota vietējiem. Ja nu tomēr jūs ietilpstat speciālistu kategorijā, kuras pārstāvji Austrālijā ir mazumā, jums nepieciešams darba devējs, kas iznesīs vīzas nastu uz savas muguras un būs jūsu oficiālais sponsors. Pati šādu vīzu neesmu kārtojusi, bet zinu citu Eiropas Savienības valstu pilsoņus, kuriem šādas vīzas saņemšana prasīja četrus gadus.
Sveika, Elina!
AtbildētDzēstAr aizgrabtibu lasu tavu blogu par Australiju, un esmu loti pateiciga, ka tadu veido. Tas man, latvietei, kura dzivo Griekija jau dazus menesus, bet sapno un mekle iespejas parcelties uz Australiju, ir ka svaigs gaiss. Interneta, protams ir daudz informacijas par dzivi Australija, fakti, skaitli, likumi, bet nekur nav latviesa pardomas un redzejums par dzivi TUR :) Elin, loti ludzu sakontaktejies ar mani beinarovicai@inbox.lv, ir jautajumi par Australiju. Loti interesejos par dzivi Australija, bet nezinu kam lai jauta un kur, lai versas pec atbildem. Tu, ka dzivojosa Australija, spetu man sniegt dazas atbildes un palidzetu pienemt lemumu. Paldies, jau ieprieks un ar nepacietibu gaidu tavu e-mail ;) Ilona